Fenntartható catering, környezettudatos jövő

Felelős szolgáltatóként kiemelten fontos számunkra, hogy törekedjünk környezetünk terhelésének csökkentésére, az etikus gasztronómia megteremtésére. Hisszük, hogy a fenntartható fejlődésben a társadalomnak, a környezetnek és a profitnak harmóniában kell lennie.
Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy a lehető legjobban lecsökkentsük az élelmiszerpazarlást és a hulladékot, hatékonyabbá tegyük energiafelhasználásunkat.

Évek óta kiemelt figyelmet fordítunk az energia- és víztakarékos megoldásokra, a teljes körű szelektív hulladékgyűjtés és a műanyag csomagolóanyagok nullára csökkentésének megvalósítására a teljes cégcsoportunkban. A melegétel-mentés jogszabályi hatterének kialakításában és a folyamat szabályozásában aktív szerepet vállaltunk, ennek segítségével is a Budapest Party Service az Élelmiszerbank partnereként a tavalyi évben rendezvényein közel 23 000 adag meleg ételt mentett meg és juttatott el a leginkább rászorulókhoz.

Kiemelten fontos számunkra, hogy – generációkon átnyúló felelősségvállalásról tanúskodva – folyamatosan törekedjünk a környezeti terhelés csökkentésére, a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével nemcsak a környezettudatos gondolkodás jegyében, hanem az élelmiszer- és készételpazarlás elkerülése érdekében is.

Megvizsgáltuk iparágunk jellemzőit az élelmiszerbiztonsági kérdésektől kezdve, a magyar szokásnak számító „ jól kell lakni egy rendezvényen”  gondolkodásmódon keresztül a tudatosabb fogyasztás és az egyre divatosabbá váló egészséges étkezés kérdésköréig, majd  lépésről lépésre tudatosan alakítjuk át mindezeket oly módon, hogy minél kevésbé terheljük környezetünket. Kerestük azokat a hosszú távon is betartható intézkedéseket, amelyekkel csökkenthetjük nemcsak saját, hanem vendégeink ökológiai lábnyomát is.

Ismerjék meg, hogyan és milyen lépéseket teszünk a fenntartható catering és a környezettudatos party service szolgáltatások felé!

“ZÖLD-SÉGEINK” a környezetünk terhelésének csökkentéséért és a fenntartható jövőért

Minél inkább odafigyelünk az apró részletekre, annál kevesebb hulladék keletkezik, nemcsak a felhasznált csomagolóanyagok tekintetében, hanem ételmaradékból is. Vendégeinknek nem kell lemondaniuk az események eleganciájáról, a rendezvények fenntarthatóvá válásával ugyanúgy élvezhetik a magas színvonalú party service szolgáltatást.

Fenntartható céljaink menüsorainkban is megjelennek, így megrendelőink tudatosan választhatnak ajánlatainkból. Az ételsornál „fa piktogramokkal” jelöljük, hogy szempontrendszerünk szerint melyik menü, milyen besorolásba esik. Lépésről lépésre haladunk ételsoraink átalakításával, így előfordulhat, hogy menüsoraink a jövőben magasabb besorolást kapnak.

Mit jelent a piktogram rendszer?
Az alapanyagok minimum 50%-a hazai gazdaságból származik, lehetőség szerint egyenesen a termelőtől érkezik, a legalacsonyabb feldolgozottsági szinten. Pl. friss tőkehús, nem pedig fagyasztott. Az ételsorban szereplő ételfajták száma nem lépheti át a 19 félét, és minimum 6 féle húsmentes fogást tartalmaz az előételek, saláták és főételek között.
A szempontrendszerben egyre nagyobb megfelelés eredményez magasabb “fás” piktogram számot. A szempontoknak leginkább megfelelő ételsor a legmagasabb, „hat fás” értékelést kapja.

Milyen szempontokat veszünk figyelembe?

  1. Menüajánlataink összeállításakor tudatosan figyelünk a hazai alapanyagok szezonális elérhetőségére, ezért évszakonként megújuló kínálattal jelentkezünk. Menüajánlatainkban lehetőségeink szerint előnyben részesítjük a Magyarországon megtermelt alapanyagokat, de természetesen a sokszínűség és változatosság érdekében nemzetközi ízeket is készítünk vendégeinknek.
  2. Farm-to-table szemléletünk segít abban, hogy alapanyagaink nagyobb részét közvetlenül a termelőtől vásároljuk meg és a termelőtől közvetlenül kerülhessen a tányérra. Folyamatosan keressük együttműködő partnereinket és a hazai termelőket, hogy minél inkább szélesíthessük körüket.
  3. Szempontrendszerünkbe beillesztettük a zero waste alapelveket, arra törekszünk, hogy egy menün belül felülről korlátozzuk az ételek fajtáinak számát, így adott ételekből adott adagszámot készíthetünk el, optimalizálva a mennyiséget a vendégszámra. Majdnem két évtizedes tapasztalatunkkal garantáljuk, hogy úgy tartjuk alacsony szinten az ételmaradékok mennyiségét a rendezvény végére, hogy közben vendégeink minden egyes ételt megkóstolhassanak, amihez csak kedvük van.
  4. Fokozottan figyelünk az ételek elkészítésénél az elhasznált energia mennyiségére. A legmagasabb energiahatékonyságú gépekkel szereltük fel termelőkonyhánkat, ezáltal a felhasznált energiamennyiséget egyre jobban csökkenteni tudjuk.
  5. Folyamatosan szélesítjük húsmentes és vegán ételeink választékát, ezáltal is támogatva karbonlábnyomunk csökkentését.

A fenti szempontokat figyelembe véve kapják meg menüajánlataink a “FA” jelöléseket.

Alapvető elvárás 2022-től, hogy menüajánlataink legalább „három fás” értékelést kapjanak.

Egyedi zöld-ségeink a fenntarthatóság jegyében

Kevesebb vegyszer, több boldog élőlény
Évente 5000 literrel kevesebb környezetkárosító vegyszert használunk el, mert környezetbarát, 100%-ban lebomlóra cseréltük a mosogatószereinket. A környezeti terhelés csökkentésében nagy segítségünkre vannak kiemelkedően energia- és víztakarékos ipari mosogatógépeink.

Kevesebb mosás, nincs vízpazarlás
Évente 24 tonna textilt NEM mosunk ki, mert büféasztal-rendszerünk teljesen textíliamentes. Amit viszont mosodában tisztíttatunk, ahhoz mindig környezetbarát mosószert használ partnerünk.

Lebomlóé a jövő!
Évente mintegy 26 000 db tetrapack dobozt és 19 000 db pet palackot gyűjtünk szelektíven, melynek elszállításában és az újrahasznosítás megszervezésében a Multiszint Kft. a partnerünk. Évente 100 000 db műanyag szívószáltól kíméljük meg környezetünket. Ennek felét már 2020-ban vendégeink nem is kérték italaikba, a maradék 50 000 db-ot pedig papír szívószállal helyettesítettük. Szabadtéri rendezvényeinket, csapatépítő programokon 55 000 műanyag villát, 40 000 műanyag kést és 35 000 műanyag kanalat NEM dobunk ki évente, mert lebomlóra cseréltük ezeket. Csomagoló anyagaink, a vendégeknek készített ételek elviteles dobozai mind lebomló, környezetbarát anyagokból készültek. Cégcsoportunk éttermeiben pedig bevezettünk egy új rendszert, vendégeink az ételeket üvegedényekbe vihetik el.

A PET palackok mennyiségének további csökkentése érdekében a házi szörpöket és limonádékat részesítjük előnyben az italválaszték kialakításakor. A szörpök szintén hazai gazdaságokból származnak.

A magyar pisztrángnál nincs jobb
Egyénként és vállalatként is csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat, ha az élelmiszereket minél közelebbről, lokális gazdaságokból szerezzük be. Éppen ezért folyamatosan keressük azokat a hazai kistermelőket, akik kézműves termékeivel megvalósítható a „Farm to table” elve, hogy egy rövidebb ellátási láncon keresztül csökkentsük ökológiai lábnyomunkat. Törekszünk a kézműves szemléletre, az alapanyagok általunk történő teljes feldolgozására a félkész- és késztermékek vásárlása helyett. Eddig mintegy 100 000 km-rel csökkentettük környezeti terhelésünket azzal, hogy menüsorainkban egyre nagyobb arányt képviselnek a hazai alapanyagokból készült ételek. Ajánlatainkat „fa piktogramokkal” láttuk el, amivel azt jeleztük, mennyire környezettudatos az adott menüajánlat. Szempontrendszerünkben szerepet kapott az alapanyag származási helye, a menüsorban az ételfajták szélessége és száma, az ételek mennyisége, a rendezvényhez tartozó bútorok, textiliák mennyisége, az italsorban az italfajták száma és mennyisége. Ezek alapján kapja meg a “fás besorolást” minden menüajánlatunk. Mindezek segítségével sikerült egyre környezettudatosabb rendezvényeket szerveznünk ügyfeleinknek.

Csapold magad frissítő, szezonálisan megújuló menüsor
Rendezvényeink minden italpultjában citrommal, naranccsal vagy uborkával ízesített csapvizet kínálunk üvegballonokban, amiből a vendégek maguk tudják csapolni a frissítőt. Háromhavonta cseréljük rendezvényeink menüsorát, hogy minél nagyobb hangsúlyt fektessünk a szezonális alapanyagokra. Büszkén mondhatjuk, hogy több partnerünk 2023-as rendezvényére készítettünk kifejezetten olyan menüsort, amelynek középpontjában a fenntarthatóság állt. A rendezvényeken szelektíven gyűjtjük a hulladékot és még számtalan egyéb területen figyelünk a fenntarthatóságra.

Viszlát ételpazarlás!
Együttműködés és melegétel-mentés a Magyar Élelmiszerbankkal

2023 tavasza óta segítjük a Magyar Élelmiszerbankot a rendezvényeiken megmaradt meleg ételek mentésével. A közös csapatmunka eredményeként 2023-as rendezvényeinkről
23 ezer adag megmaradt melegétel jutott el a rászorulókat segítő civil szervezetekhez, egyházi-, és önkormányzati intézményekhez, hajléktalanszállókhoz.
A gördülékeny ételmentés érdekében jól működő folyamatot dolgoztunk ki, a Magyar Élelmiszerban kap egy listát a rendezvényeinkről, ahol ügyfeleink hozzájárultak az ételmentéshez, és várhatóan számíthatunk megmaradó ételekre. Ezeken az estéken a Magyar Élelmiszerbank munkatársai készenlétben állnak, és ha valóban megmarad felesleg, már el is indulnak érte.
Ezzel párhuzamosan kollégáink elkezdik az étel becsomagolását az Élelmiszerbank szabványdobozaiba. Mire az adott rendezvényünk helyszínére érnek, már tehetik is őket az élelmiszerbiztonsági előírásoknak megfelelően kialakított járművünkbe. A Magyar Élelmiszerbankon kívül együttműködünk a Budapest Bike Maffia, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Kékkereszt Egyesület és további szervezetekkel, hogy a még emberi fogyasztásra alkalmas, megmaradt ételeket eljuttassanak a rászorulókhoz, így segítve őket abban, hogy meleg ételt is fogyaszthassanak.

A fenntartható létezés közös érdekünk
A „fenntartható catering” sikeréhez az Önök és vendégeik együttműködésére is szükség van. Legyen szó üzleti rendezvényről, vagy akár esküvőről: mindig legyenek tudatosak – éljen a mindfulness táplálkozás! –  azzal, hogy leszűkítik ételválasztékukat, az étkezés ideje alatt pedig csak annyi és olyan finomságot szednek a tányérjaikra, amit el is fogyasztanak. A vöröshúsok kerülése, valamint a húsmentes fogások előnyben részesítése szintén hozzájárul a fenntarthatósághoz. Állófogadásainkon kisebb méretű tányérok kihelyezésével motiváljuk vendégeinket a pazarlás elkerülésére. Több szempontból is jó döntés ez: egyrészt nagyobb eséllyel tudják az összes ínycsiklandó ételt végigkóstolni, másrészt, így elkerülhetik az élelmiszer-pazarlást. Hiszünk abban, hogy együtt képesek vagyunk vigyázni a környezetünkre, hogy a felnövekvő generációk számára is otthont tudjon biztosítani! Csináljuk együtt és válasszák Önök is a környezetbarát, fenntartható catering-szolgáltatást. A Budapest Party Service-nél mi segítünk ebben!